Szybki serwis:

Zgłoś naprawę ekspresuKontakt

26/08/2022

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do kawy?

Rozważasz wymianę swojego ekspresu do kawy na nowszy model? A może nosisz się z zamiarem zakupu pierwszego urządzenia do parzenia kawy. Nie jesteś przekonany, jaki rodzaj ekspresu do kawy sprawdzi się w Twoim domu lub firmie? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, podpowiedzi i sugestii czym kierować się przy wyborze ekspresu do kawy, które być może ułatwią Ci podjęcie decyzji.


blog image

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do kawy?

Podjęcie decyzji o zakupie ekspresu do kawy na pewno nie należy do łatwych. Jednak to, że zaczynamy się nad tym zastanawiać niewątpliwie jest już pierwszym krokiem do sukcesu i do wybrania dokładnie tego na czym nam zależy. Poniższy tekst ma na celu pomóc wszystkim tym, którzy chcą nabyć takie urządzenie i być może ułatwi wybór odpowiedniego ekspresu do kawy dostosowanego do potrzeb naszych, naszych bliskich czy współpracowników, jeżeli mamy w planach zakup ekspresu biurowego.

W dzisiejszych czasach rynek oferuje całą masę różnego rodzaju sprzętu do przyrządzania kawy. Sklepowe półki aż uginają się od wszelkich propozycji a ceny wahają się od kilkuset złotych nawet do kilkudziesięciu tysięcy. Tylko czy droższy sprzęt znaczy lepszy? Wybierając odpowiedni dla nas ekspres do parzenia porannej kawy musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. W jaki sposób kawa ma być przez nas przygotowywana? Czy ekspres, który chcemy zakupić będzie pracował w domu, czy urządzenie to ma sprawdzić się jako ekspres biurowy. Ile osób i jak często w domu lub w biurze pije kawę? Czy kawa ma być przygotowana szybko, bo zależy nam na czasie czy może ten parametr nie ma większego znaczenia? I ostatnie: czy jesteś miłośnikiem „małej czarnej” czy wolisz przygotowywać napoje kawowe z dodatkiem spienionego mleka?

Bez wątpienia kawa z ekspresu charakteryzuje się lepszymi walorami smakowymi niż kawa rozpuszczalna czy też kawa sypana oraz jest lepiej przyswajana przez nasz organizm. Jednak w zależności od tego na jaki ekspres się zdecydujemy smak przyrządzonej w nim kawy może się nieco różnić. W zależności od tego w jaki sposób kawę będziemy przygotowywać możemy wyróżnić trzy rodzaje ekspresów:

  • ekspresy przelewowe,
  • ekspresy ciśnieniowe,
  • ciśnieniowo-przelewowe, które łączą sposób przygotowywania dwóch poprzednich urządzeń.

Dla kogo ekspres przelewowy

Pierwsze z wymienionych, czyli ekspresy przelewowe, są stosunkowo tanie. Jednak niski koszt zakupu tego urządzenia idzie niestety w parze z jakością napoju, jaki przyrządzimy za jego pomocą. Można powiedzieć, że cena ekspresy przelewowego jest porównywalna do jakości otrzymanej z niego kawy, czyli niezbyt wysoka. Ekspresy te są proste w budowie, ponieważ składają się z niewielu elementów. Z reguły jest to pojemnik na kawę, dzbanek, do którego przelewa się zaparzona kawa, filtr oraz płyta grzewcza, utrzymująca temperaturę kawy. Tylko w nielicznych modelach ekspresów przelewowych spotkamy takie udogodnienie, jak możliwość regulacji mocy kawy. Przeważnie urządzenie to funduje nam filiżanki kawy, zawierające duża ilość kofeiny. A dzieje się tak dlatego, że kontakt kawy z wodą jest zdecydowanie dłuższy, niż na przykład w automatycznym ekspresie ciśnieniowym. Dodatkowo, jeżeli jesteś osobą, która oprócz tradycyjnego czarnego espresso, ceni sobie także cudowne mleczne cappuccino albo latte, to ekspres przelewowy zdecydowanie nie będzie nadawał się do Twojej kuchni ze względu na brak możliwości spieniania mleka. Dla kogo w takim razie jest ekspres przelewowy i jakie są jego zalety? Mimo kilku niedogodności, ekspresy przelewowe mają swoich zwolenników i są całkiem popularnym urządzeniem do przyrządzania kawy. Taki sprzęt z pewnością zadowoli miłośników mocnych czarnych kaw o dużej zawartości kofeiny. Nie bez znaczenia jest również wspomniany wcześniej fakt, że są to jedne z najtańszych ekspresów dostępnych na rynku, które są łatwe w użyciu, a ilość przygotowanego napoju jest wystarczająca, aby uzupełnić kilka filiżanek kawy w czasie zaledwie kilku lub kilkudziesięciu minut.

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych

Kolejną grupą urządzeń do parzenia kawy są ekspresy ciśnieniowe, które należy podzielić na mniejsze podgrupy. Są to:

  • kawiarki
  • ekspresy ręczne (kolbowe)

Wspomniane wyżej kawiarki (inne nazwy tych urządzeń, z którymi możemy się spotkać to: dzbanki, kafetiery, makinetki) należą do ekspresów niskociśnieniowych. Jest to rodzaj czajniczka bardzo popularnego we Włoszech, który służy do przygotowywania niezwykle aromatycznej „małej czarnej”. Budowa kawiarki jest bardzo prosta, a przyrządzenie kawy przy jej użyciu nie należy do skomplikowanych czynności. Urządzenie to składa się z trzech podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest podstawa kawiarki, która pełni rolę pojemnika na wodę. Drugim elementem jest pojemnik w kształcie lejka, do którego trafia świeżo zmielona kawa. Ostatnią część stanowi pojemnik na gotowy napar. Czas potrzebny na przygotowanie kawy za pomocą kawiarki jest porównywalny do parzenia kawy w ekspresie przelewowym. Oczywiście będzie on różny w zależności od wielkości kawiarki, gdyż te występują w różnych rozmiarach. Kawiarki są prostym i stosunkowo tanim rozwiązaniem, które sprawdzi się w domu miłośnika czarnej kawy, który ceni sobie bogaty smak i aromat naparu. Co ważne, a o czym wielu kawoszy zdaje się zapominać: należy pamiętać, że aby otrzymać dobry i smaczny napar za pomocą makinetki należy zadbać o odpowiednią kawę. W kawiarkach stosujemy kawę zmieloną na odpowiednią grubość. Do kawiarek nie nadaje się kawa drobno mielona.

Czy warto kupić ekspres kolbowy

Ekspres ręczny zwany także ekspresem kolbowym jest chyba jednymi z bardziej wymagających sprzętów służących do parzenia kawy. Niby nic wielkiego a jednak, aby zaparzyć idealną włoską kawę w ekspresie kolbowym należy posiadać umiejętności dobrego baristy lub być otwartym na naukę i chęć rozpoczęcia nowej przygody. Ekspresy kolbowe są odpowiednie dla osób, które spotkanie z kawą celebrują bez pośpiechu, delektując się niesamowitym smakiem i nie zależy im, aby przygotować kawę za pomocą jednego przycisku jak w ekspresach automatycznych. Dzięki zastosowaniu odpowiednio wysokiego ciśnienia w ekspresie kolbowym kawa posiada charakterystyczną kremową piankę zwaną Cremą, która ma wyróżniający się orzechowy zapach. Ceny ekspresów kolbowych zaczynają się od kilkuset złotych, a wartość droższych profesjonalnych urządzeń przebija granicę kilku tysięcy. Wiele modeli ekspresów kolbowych, szczególnie tych z wyższej półki cenowej, ma wbudowaną dyszę, która umożliwia przygotowanie spienionego mleka, tym samym mamy sposobność do przyrządzania nie tylko aromatycznych czarnych kaw, ale i różnego rodzaju kaw mlecznych jak latte czy cappuccino.

Co jednak, gdy jesteśmy wielbicielami smaku dobrze przyrządzonej kawy, ale sam proces jej parzenia nie stanowi dla nas przygody? W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie automatyczny ekspres ciśnieniowy. Obecnie jedno z bardziej popularnych rozwiązań, szczególnie polecane tym kawoszom, którzy nie posiadają umiejętności baristy, ale chcą cieszyć się doskonałym smakiem kawy w zaciszu własnego domu lub biura. Jest to taki rodzaj urządzenia do parzenia kawy, który zrobi za Ciebie praktycznie wszystko, a jego obsługa jest wręcz dziecinnie prosta. Oczywiście na taką przyjemność trzeba odpowiednio zapłacić. Ekspresy automatyczne nie należą do najtańszych urządzeń gospodarstwa domowego. Jednak są to solidne sprzęty, które, jeśli będziemy odpowiednio o nie dbać i konserwować, będą służyć nam przez lata.

Obecnie rynek oferuje nam bardzo szeroką gamę ekspresów automatycznych. Wybierać możemy zarówno między różnymi mniej i bardziej znanymi markami, jak i poszczególnymi modelami urządzeń, które różnią się od siebie możliwościami, wielkością, ceną czy kolorami. Oferta jest tak szeroka, że z pewnością znajdziemy ekspres, który będzie idealnie pasował do naszych potrzeb, a dodatkowo stanie się estetycznym elementem wyposażenia naszej kuchni.

Zasada działanie automatycznego ekspresu do kawy w przypadku każdego modelu jest taka sama. Kawę ziarnistą wsypuje się do odpowiedniego pojemnika, w którym jest mielona przed samym zaparzeniem napoju. Urządzenie samo dozuje odpowiednią ilość kawy oraz wody w zależności od tego jaki napój chcemy przygotować. Nie musimy się także martwić o ciągłe usuwanie fusów, ponieważ ekspres sam „upomni” się o opróżnienie szufladki, w której gromadzone są odpady. Jeżeli jesteś koneserem kawy z pianką to z pewnością istotnym dla Ciebie elementem będzie system spieniania mleka. Jednym z rozwiązań jest zamontowana dysza, pod którą umieszcza się pojemnik z mlekiem, dzięki czemu samodzielnie można kontrolować proces spieniania. Innym rozwiązaniem jest system cappuccinatore, którego fenomen polega na tym, że specjalny wężyk wkłada się do mleka a pod dyszę podkładamy filiżankę, z której wylewa się już spienione mleko. Wśród ekspertów pojawiają się głosy, że parzenie kawy w ekspresach automatycznych nie pozwala na kontrolowanie tego procesu i panowanie nad odpowiednimi parametrami parzenia kawy.

Polecane ekspresy automatyczne

Z myślą o tym powstały ekspresy, które są idealnie dopasowane do potrzeb osób, mających ochotę napić się czarnej kawy, cudownego espresso czy pysznego cappuccino. Ekspresy firmy NIVONA łączą w sobie piękno oraz funkcjonalność. Posiadają nie tylko niezwykle elegancki wygląd, intuicyjny i łatwy w obsłudze interfejs, ale umożliwiają też zaparzanie kawy w systemie Aromatica. Dzięki temu rozwiązaniu do naparu nie przedostają się gorzkie substancje, a otrzymana kawa jest łagodna i delikatna. Urządzenia marki NIVONA nie są dostępne w sklepach i dyskontach, ale w autoryzowanych serwisach sprzętu.

Przy wyborze automatycznego ekspresu, warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji mocy kawy. W przypadku ekspresów marki Nivona, w zależności od modelu, do wyboru mamy urządzenia posiadające trzystopniową lub pięciostopniową regulację, która dotyczy również porcji dla dwóch filiżanek kawy. Ekspresy te posiadają czytelny wyświetlacz cyfrowy z prostym w obsłudze menu, co sprawia, że przyrządzanie kawy staje się czynnością łatwą i przyjemną. Funkcja OneTouch Spumatore pozwala na przygotowanie cappuccino lub latte macchiato przy użyciu tylko jednego przycisku, a ilość kawy, mleka czy pianki można dozować wedle własnych upodobań. Co więcej, innowacyjne ekspresy firmy NIVONA są tak zaprojektowane, aby samemu można było programować indywidualne przepisy na kawę taką jaką lubisz

Takie rozwiązania jak regulacja dozownika kawy sprawiają, że korzystać można równie wygodnie z niskich filiżanek, wysokich kubków czy szklanek. Kolejnym udogodnieniem, które spotkamy w ekspresach Nivona są automatyczne powiadomienia, zdejmujące nam z barków konieczność kontroli poziomy wody, ilości ziaren kawy czy sprawdzanie stanu zapełnienia pojemnika na fusy lub zapełnienia tacki na skropliny. Ekspres sam monitoruje stan i powiadomi nas o konieczności wykonania którejkolwiek z tych czynności. Dodatkowe plusy, na które warto zwrócić uwagę to energooszczędna praca ekspresy w trybie ECO oraz zastosowanie młynka stożkowego, który sprawia, że ekspres działa wyjątkowo cicho.

Drugą marką, zasługującą na uwagę jest Melitta. Producent ten dostarcza na rynek wykonane z niemiecką precyzją automatyczne ekspresy do kawy. Jeżeli przekonały Was wymienione wcześniej zalety ekspresy Nivona, to podobnych argumentów moglibyśmy użyć również w przypadku urządzeń do parzenia kawy marki Melitta.

Ich niepowtarzalny design i niewielkie rozmiary wybranych modeli zachęciłyby niejedną osobę do wyboru tego sprzętu do swojej kuchni czy biura. W pełni zautomatyzowane ekspresy firmy Melitta charakteryzują się doskonałą technologią parzenia kawy. Prosty system obsługi pozwala na przygotowywanie różnego rodzaju napojów bez konieczności zagłębiania się w instrukcję obsługi. Jasne komunikaty są krótkie i zrozumiałe, przez co nie tylko picie kawy z ekspresu Melitta jest przyjemnością, ale również jej przyrządzenie.

Dodatkowo wybrane modele wyposażone są w system wstępnego zaparzania, dzięki czemu jesteśmy w stanie wydobyć z kawy jej maksymalny aromat. Dwa pojemniki na kawę ziarnistą dają możliwość parzenia kawy z dwóch rodzajów ziaren. Wymienione powyżej argumenty, to tylko wybrane przykłady funkcji i rozwiązań stosowanych w ekspresach Melitta, które sprawią, że Twój dom zamieni się w małą kawiarnię. Co więcej, ekspresy te charakteryzują się najlepszym stosunkiem jakości do ceny.

Jak widać, wybór dobrego ekspresu do kawy nie jest łatwy, ale jednocześnie może być sprawą bardzo przyjemną. Rozpoczynając poszukiwania ekspresu idealnego do naszego domu lub biura sugerujemy na początek zadać sobie dwa pytania. Pierwsze z nich, to jaki rodzaj kawy najczęściej pijesz. Czy jest to klasyczna czarna kawa, czy może najchętniej stawiasz na wersje mleczne jak latte, cappuccino… Drugim ważnym aspektem jest sposób przyrządzania naparu. Zastanów się czy tkwi w Tobie dusza baristy i pragniesz co rano poświęcić czas na celebrowanie parzenia ulubionego napoju. A może jednak należysz do osób, dla których idealny smak kawy powinien iść w parze z łatwością jej przyrządzenia.

Naprawa i serwis ekspresów do kawy

Serwis Krups

Realizujemy naprawy pogwarancyjne ekspresów do kawy wszystkich wiodących producentów sprzętu. Oferujemy pełne wsparcie serwisowe zarówno dla Klientów indywidualnych jak i firm, które chciałaby skorzystać z usług naprawczych i serwisowych ekspresów biurowych.

Serwis Nivona

Masz problem z ekspresem Nivona? Postaw na doświadczony i profesjonalny serwis pogwarancyjny. W AMT Serwis zadbamy o to, żeby Twoje oczekiwania dotyczące naprawy, serwisu czy konserwacji ekspresu Nivona zostały zrealizowane w 100%.

Serwis Jura

Zastanawiasz się, gdzie naprawić ekspres do kawy Jura? Jesteś w dobry miejscu. Skorzystaj z naszych usług serwisowych i przekonaj się jak szybka i skuteczna może być naprawa pogwarancyjna ekspresu do kawy.

Serwis DeLonghi

Szybka i skuteczna naprawa pogwarancyjna ekspresu DeLonghi, jest tym czego szukasz? W AMT Serwis otrzymasz profesjonalną pomoc w przypadku awarii ekspresu oraz bogaty pakiet usług serwisowych, który pomoże zadbać o bezawaryjną pracę Twojego urządzenia do parzenia kawy.

Bezpłatna wycena
naprawy ekspresu

Nie masz pewności, że naprawa Twojego ekspresu do kawy będzie opłacalna? Chcesz poznać koszt naprawy ekspresu, zanim zdecydujesz się na serwis?

Zamów bezpłatną diagnozę ekspresu do kawy.

Bezpłatna wycena naprawy ekspresu

Kawa do biura
z dostawą

Przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę, która będzie zawierać:

atrakcyjną ofertę cenową na zakup kawy i herbaty, bezpłatny dowóz na terenie Wrocławia i okolic, preferencyjne warunki serwisowania Twoich ekspresów do kawy.

Bezpłatna wycena naprawy ekspresu

Usługi serwisowe

Naprawa ekspresów do kawy

Realizujemy naprawy, serwis i usługi konserwacji ekspresów do kawy wszystkich wiodących producentów sprzętu. Naszą specjalnością jest naprawa pogwarancyjna automatycznych ekspresów Krups, Nivona, Jura, DeLonghi.

Serwis ekspresów grupowych

Specjalizujemy się w naprawach i konserwacji profesjonalnych ekspresów do kawy wykorzystywanych w branży gastronomicznej. Serwis ekspresów gastronomicznych objęty jest takimi udogodnieniami jak dojazd do Klienta czy udostępnienie ekspresu zastępczego na czas trwania naprawy.

Serwis urządzeń - małe agd

Oferujemy kompleksowe usługi serwisowe, dzięki którym będziesz mógł na nowo cieszyć się pełną funkcjonalnością drobnego AGD, które uległo awarii. Realizujemy szybkie i skuteczne naprawy pogwarancyjne urządzeń bardziej i mniej znanych producentów małego AGD.