Jaki ekspres do kawy wybrać? Na co zwracać uwagę?

Podjęcie decyzji o kupnie ekspresu do kawy na pewno nie należy do łatwych. Jednak to, że się zaczynamy nad tym zastanawiać niewątpliwie jest już pierwszym krokiem do sukcesu i do wybrania dokładnie tego na czym nam zależy. Poniższy tekst ma na celu pomóc wszystkim tym, którzy chcą nabyć takie urządzenie i być może ułatwi wybór odpowiedniego ekspresu dostosowanego do naszych potrzeb i potrzeb naszych bliskich.

W dzisiejszych czasach na naszym rynku znajduje się znaczna ilość ekspresów do kawy różnych rodzajów a na dodatek mocno różniących się od siebie ceną.  Sklepowe półki aż uginają się od wszelkich propozycji a ceny wahają się od kilkuset złotych nawet do kilkudziesięciu tysięcy. Tylko czy droższy sprzęt znaczy lepszy?  Wybierając jednak odpowiedni dla nas ekspres do parzenia porannej kawy musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. W jaki sposób kawa ma być przez nas przygotowywana? Ile osób i jak często w domu pije kawę? Czy kawa ma być przygotowana szybko bo zależy nam na czasie czy może jednak czas nie ma tutaj najmniejszego znaczenia? I ostatnie: czy jesteś zwolennikiem „małej czarnej” czy jednak zdecydowanie lubisz przygotowywać napoje z dodatkiem spienionego mleka?

Zacznijmy jednak od początku. Kawa z ekspresu charakteryzuje się niewątpliwie lepszymi walorami smakowymi niż kawa rozpuszczalna czy też kawa sypana oraz jest lepiej przyswajana przez nasz organizm. Jednak w zależności od tego na jaki ekspres się zdecydujemy smak naszej kawy też może się nieco różnić. W zależności od tego w jaki sposób kawę będziemy przygotowywać możemy wyróżnić trzy rodzaje ekspresów:

  • ekspresy przelewowe,
  • ekspresy ciśnieniowe,
  • ciśnieniowo- przelewowe, które łączą sposób przygotowywania  dwóch poprzednich urządzeń.

Pierwsze z wymienionych czyli ekspresy przelewowe są stosunkowo tanie. Jednak w tym przypadku możemy powiedzieć, że cena jest raczej porównywalna do jakości otrzymanego z takiego ekspresu napoju- raczej niska. Ekspresy te są proste w budowie ponieważ składają się z niewielu elementów. Z reguły jest to pojemnik na kawę, dzbanek, do którego przelewa się zaparzona kawa, filtr oraz płyta grzewcza, utrzymująca temperaturę kawy. W niewielu urządzeniach tego typu istnieje możliwość regulowania mocy kawy, a jedna filiżanka tego magicznego napoju zawiera zdecydowanie większą ilość kofeiny  ze względu na znacznie dłuższy kontakt wody z kawą w porównaniu do  kawy przyrządzonej w ekspresie ciśnieniowym. Jeżeli jesteśmy osobą, która ceni sobie oprócz prawdziwego espresso także cudowne mleczne cappuccino albo latte to również ekspres przelewowy zdecydowanie nie będzie nadawał się do naszej kuchni ze względu na brak możliwości spieniania mleka.  Jednak są także zwolennicy przygotowywania kawy w ekspresach przelewowych. Jedną z ich zalet oprócz niskiej ceny i łatwego użycia jest to, że ilość przygotowanego napoju jest wystarczająca aby uzupełnić kilka filiżanek kawy w czasie zaledwie kilku lub kilkudziesięciu minut.

 

 

 

Kolejną grupą ekspresów są ekspresy ciśnieniowe, które  należy podzielić na mniejsze podgrupy. Są to:

  • kawiarki,
  • ekspresy ręczne (kolbowe),

Wspomniane wyżej kawiarki (dzbanki, kafetiery, makinetki- wszystkie nazwy używane są do określenia tego urządzenia) należą do ekspresów niskociśnieniowych. Jest to rodzaj czajniczka bardzo popularnego we Włoszech i służy do przygotowywania niezwykle aromatycznej „małej czarnej”. Nie posiada charakterystycznej pianki zwanej Cremą jednak są zwolennicy, którzy nie wyobrażają sobie innego sposobu parzenia kawy. Kawiarka składa się z trzech głównych i prostych elementów jakimi są, pojemnik na wodę, pojemnik na kawę oraz pojemnik na napar. Ekspresy te są proste w użyciu oraz wyróżniają się niezbyt wysoką ceną. Można w nich przygotować kilka porcji kawy w zależności od wielkości kafetierki. Czas przygotowania porównywalny do parzenia kawy w ekspresie przelewowym oczywiście również zależny od wielkości dzbanka, w którym napar jest przyrządzany.

Ekspresy ręczne zwane także ekspresami kolbowymi są chyba jednymi z bardziej wymagających sprzętów. Niby nic wielkiego a jednak aby zaparzyć idealną włoską kawę w ekspresie kolbowym należy posiadać umiejętności dobrego baristy lub być otwartym na naukę i chęć rozpoczęcia nowej przygody. Ekspresy kolbowe są odpowiednie dla osób, które spotkanie z kawą celebrują bez pośpiechu, delektując się niesamowitym smakiem i nie zależy im aby przygotować kawę za pomocą jednego przycisku jak w ekspresach automatycznych. Dzięki zastosowaniu odpowiednio wysokiego ciśnienia w ekspresie kolbowym kawa posiada charakterystyczną kremową piankę zwaną Cremą, która ma charakterystyczny orzechowy zapach. Ekspresy kolbowe można kupić od kilkuset do kilku tysięcy złotych na potrzeby użytkowania w domu a wiele modeli ma wbudowana dyszę, która umożliwia przygotowywanie spienionego mleka do przygotowania kawy cappuccino lub latte.

Osobiście uważam, że idealnym ekspresem dla osoby, która nie posiada umiejętności baristy jest ekspres automatyczny czyli prawdę mówiąc taki, który zrobi prawie wszystko za Ciebie po wciśnięciu jednego przycisku. Obecnie na rynku jest niesamowita ilość tych właśnie ekspresów do wyboru. Różnią się wielkością, ceną, kolorami czy możliwościami. Istnieją edycje limitowane, które można idealnie dopasować do stylu naszej kuchni. Kawę ziarnistą wsypuje się do odpowiedniego pojemnika, w którym jest mielona przed samym zaparzeniem napoju. Urządzenie samo dozuje odpowiednią ilość kawy oraz wody w zależności od tego jaki napój chcemy przygotować. Nie musimy się także martwić o ciągłe usuwanie fusów, ponieważ ekspres sam „upomni” się o opróżnienie szufladki, w której się gromadzą. Jeżeli jesteś koneserem kawy z pianką to z pewnością dla Ciebie istotnym elementem będzie system spieniania mleka. Część ekspresów zaopatrzona jest w dyszę, pod którą umieszcza się pojemniczek z mlekiem, dzięki czemu proces spieniania można kontrolować, a część z nich posiada specjalny system cappuccinatore, którego fenomen polega na tym, że specjalny wężyk wkłada się do mleka a pod dyszę podkładamy  filiżankę, z której wylewa się już spienione mleko. Wielu ekspertów uważa, że parzenie kawy w ekspresach automatycznych nie pozwala na kontrolowanie tego procesu i panowanie nad odpowiednimi parametrami parzenia kawy.

 

Jednak z myślą o tym wszystkim powstały na rynku ekspresy, która są idealnie dopasowane do potrzeb osób, które mają ochotę napić się czarnej kawy, cudownego espresso albo pysznego cappuccino. Ekspresy firmy NIVONA łączą w sobie piękno oraz funkcjonalność. Posiadają niezwykle elegancki wygląd i charakteryzuję się zaparzaniem kawy w systemie Aromatica, dzięki któremu do kawy nie przedostają się gorzkie substancje a otrzymana kawa jest łagodna i delikatna. Urządzenia marki NIVONA nie są dostępne w sklepach i dyskontach ale w autoryzowanych serwisach sprzętu. Wybierając odpowiedni ekspres warto zwracać uwagę na regulację mocy kawy. W ekspresach firmy NIVONA w zależności od modelu możemy wybrać sprzęt o pięciostopniowym lub trzystopniowym wyborze mocy aromatu także dla dwóch filiżanek. Jest to sprzęt, który dzięki temu, że posiada czytelny wyświetlacz cyfrowy powoduje, że przyrządzanie kawy staje się przyjemne i bardzo  łatwe. Funkcja OneTouch Spumatore pozwala na przygotowanie cappuccino lub latte macchiato przy użyciu tylko jednego przycisku a ilość kawy, mleka czy pianki można dozować wedle swoich upodobań. Dzięki możliwości regulacji dozownika do kawy możemy korzystać zarówno z niskich filiżanek jak i wysokich kubków czy szklanek . Innowacyjne ekspresy firmy NIVONA są tak zaprojektowane aby samemu można było programować indywidualne przepisy na kawę taką jaką lubisz. System sam automatycznie upomni się o uzupełnienie kawy, bądź opróżnienie tacki na skropliny. W zależności od modelu możemy zakupić ekspres posiadający możliwość podgrzewania filiżanek. Ekspresy NIVONA posiadają także pojemniki na wodę o różnej wielkości w zależności od upodobań użytkownika. Tryb ECO pozwala na oszczędzanie energii a dzięki zastosowaniu młynka stożkowego urządzenie pracuje bardzo cicho.

Drugą marką zasługującą na chwilę uwagi jest Melitta, której ekspresy są wykonane z niemiecką precyzją. Jeżeli przekonały Was argumenty mówiące za tym, aby zakupić ekspres firmy NIVONA to podobnych argumentów moglibyśmy użyć aby zachęcić klienta do wyboru Melitty. Ich niepowtarzalny design i niewielkie rozmiary wybranych modeli zachęciłyby niejedną osobę do wyboru tego sprzętu do swojej kuchni. W pełni zautomatyzowane ekspresy firmy Melitta charakteryzują się doskonałą technologią parzenia kawy. Prosty system obsługi pozwala na przygotowywanie różnego rodzaju napojów bez konieczności zagłębiania się w instrukcję obsługi. Jasne komunikaty są krótkie i zrozumiałe, przez co obsługa tych ekspresów jest raczej przyjemnością niż trudnym zadaniem. Niektóre modele wyposażone są w system wstępnego zaparzania, dzięki którym jesteśmy w stanie „wyciągnąć” z kawy jej maksymalny aromat. Dzięki różnego rodzaju funkcjom jakie posiadają te ekspresy są w stanie zastąpić Ci małą kawiarnię. Dwa pojemniki na kawę ziarnistą dają możliwość parzenia kawy z dwóch rodzajów ziaren. Ekspresy te charakteryzują się najlepszym stosunkiem jakości do ceny.

Jak już zdążyliśmy się przekonać wybór ekspresu nie jest sprawą łatwą ale za to może być sprawą bardzo przyjemną. Należy się kierować przede wszystkim własnym gustem przyrządzania kawy. W zależności od tego czy jesteśmy koneserami małej czarnej możemy wybrać ekspres kolbowy czy też wolimy zaoszczędzić swój czas i przygotować kremowe cappuccino przy pomocy jednego przycisku wybierając ekspres automatyczny, który pozwoli przygotować kawę szybko i smacznie.